Cechy grupujące w wersji .net
W ostatnim czasie został zmieniony sposób tworzenia i obsługi cech, które służą do grupowania danych na listach. W poniższym artykule przedstawimy jak należy to obsłużyć w aktualnych wersjach programu.
Definicje cech
Definicje cech są dostępne w konfiguracji programu. W menu wybieramy Narzędzia/Opcje, a następnie możemy wywołać skrótem klawiszowym Ctrl+H lub otwieramy zakładkę Systemowe/Definicje cech:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/wszystkie-cechy-1024x730.png)
Widok ten przedstawia wszystkie definicje cech. Można również je filtrować poprzez wybór cech dla danej tabeli za pomocą filtra Tabela bazy danych. Przy tworzeniu nowej cechy wyświetli się okno z wyborem tabeli, dla której tworzymy cechę.
Cechy grupujące
Stwórzmy zatem przykładową cechę grupującą dla tabeli towary. Na zakładce Ogólne cechy wpisujemy podstawowe informacje m.in. takie jak: nazwa, typ wartości wprowadzonej cechy – w naszym przypadku będzie to cecha o nazwie Tkanina o typie wartości Wielohierarchiczna.
Niżej mamy również do wyboru dwa pola:
Słownik dostępny – pojawia się, gdy pole Typ wartości wprowadzonej cechy ma jedną z wartości: Tekst, Wielowartościowa, Hierarchiczna lub Wielohierarchiczna.
Cecha grupująca wykorzystywana na listach – dla cech z dostępnym słownikiem istnieje opcja grupowania według tychże cech, co może być przydatne np. na liście towarów. W naszym przypadku musimy zaznaczyć ten parametr.
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/tkanina-wielohierarchiczna-1024x551.png)
Z uwagi na to, że nasza grupa będzie wielohierarchiczna, koniecznym jest dodanie listy wartości. Można to zrobić na zakładce Elementy słownika przy pomocy przycisku Nowy(Element słownika).
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/nowy-element-słownika.png)
Do kategorii Tkanina dodamy dwa rodzaje tkanin: Naturalne i Syntetyczne. Można te wartości dodać na liście elementów słownika lub otwierając formatkę każdego elementu:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/element-słownika-1024x362.png)
Gdy utworzymy elementy wg. klasyfikacji tkanin, możemy dodać do nich elementy podrzędne, używając guzika Nowy (Element podrzędny):
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/nowy-element-podrzedny-1-1024x307.png)
W ten sam sposób dodajemy nazwy konkretnych tkanin, które składają się według podziału na naturalne i syntetyczne:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/wełna-1024x471.png)
Gdy już wprowadzimy wszystkie pozycje słownika w naszej cesze grupującej, możemy w prawym górnym użyć przycisku Zapisz i zamknij:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/zapisz-i-zamknij-słownik-1024x372.png)
Cechę już możemy dodać na liście towarów, za pomocą guzika Organizuj listę, który zlokalizowany jest w górnym pasku nad listą:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/2024-03-27-13_46_54-enova365-1024x433.png)
Wyświetli się okno organizatora listy, po przejściu na zakładkę grupy możemy dodać stworzoną przez nas grupę aby była widoczna na liście towarów:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/dodawanie-grupy-do-listy-1024x422.png)
Po zapisaniu i zamknięciu organizatora, po lewej stronie, na liście towarów będzie widoczna grupa o nazwie Tkanina. Kartoteki można grupować zaznaczając wybrane towary z listy i przeciągając do grupy wybranej grupy:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/poliester.png)
Cechę możemy również wyciągnąć na listę w postaci kolumny. Pozwala to na przykład na eksport danych do arkusza kalkulacyjnego:
![](http://www.blog.bst.com.pl/wp-content/uploads/2024/03/wyciągnięcie-cechy-na-listę-1024x560.png)